مهرانگيز کار، وکيل نويسنده و فعال در زمينه گسترش دموکراسی، حاکميت قانون و حقوق بشر در چارچوب قوانين در جمهوری اسلامی ايران از آغاز انقلاب سال ۱۳۵۷ است. با وجود اينکه فعاليت​های او به طور مرتب توسط نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی با محدوديت و توقف روبرو شده​است، با اين حال در دادگاه​های جزائی و مدنی ايران به عنوان وکيل مدافع فعال بوده​است و در بسياری از نشريات مستقل و تاثيرگذار ايران به طور مرتب مقالاتی به چاپ رسانده​است. از آنجايی که مهرانگيز کار در کشور خودش ممنوع​القلم است و از سال ۱۳۸۰ نشريات اجازه چاپ نوشته​های او را ندارند و وزارت ارشاد هم مجوز نشر کتاب​های او را صادر نمی​کند، او از فوروم​های بين​المللی به عنوان سکويی برای ابراز عقايدش و دفاع از حقوق دموکراتيک، سياسی، قانونی، و انسانی مردم ايران استفاده​کرده است. در آوريل سال ۲۰۰۰ به دنبال حضور در کنفرانس برلين، به اتهام اقدام عليه امنيت ملی جمهوری اسلامی ايران دستگير و زندانی شد. ۳ اتهام از پنج اتهام وارده همچنان مفتوح است که در صورت بازگشت به ايران براساس آن اتهامات ممکن است دوباره دستگير شود. به علاوه، روزنامه جمهوری اسلامی در شمارۀ ۷۲۲۸ منتشره در تاريخ ۴ تير ۱۳۸۳ رسماً اعلام کرده​است که وی به علت ارتکاب جرايم متعدد تحت پيگرد است.

موقعيت​های دانشگاهی

سپتامبر ۲۰۰۵ تا سپتامبر ۲۰۰۶ : پژوهشگر مهمان کالج مطالعات دولتی جان اف کندی - دانشگاه هاروارد

سپتامبر ۲۰۰۴ تا سپتامبر ۲۰۰۵ : پژوهشگر مهمان انستيتو رادکليف - دانشگاه هاروارد

بهار ۲۰۰۴: پروفسور مهمان، موانع دموکراسی در ايران، دپارتمان فرهنگ و زبان های خاورميانه و خاور دور – دانشگاه کلمبيا

ژانويه ۲۰۰۳ – تا ژوئن ۲۰۰۴: پژوهشگر مهمان، کالج حقوق واشنگتن - دانشگاه آمريکن

بهار و پائيز ۲۰۰۳و بهار ۲۰۰۴: استاد دموکراسی در ايران – دانشگاه ويرجينيا

سپتامبر تا دسامبر ۲۰۰۲ پژوهشگر - مرکز بين المللی پژوهشگران وودرو ويلسون

اکتبر ۲۰۰۱ تا آگوست ۲۰۰۲ : پژوهشگر دموکراسی ريگان/ فاسل – مرکز ملی برای دموکراسی کار بر روی پروژه "بحران دموکراسی در ايران" و بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی در تئوری و در عمل برای استقرار دموکراسی در ايران

۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱: پژوهشگر ارشد، انستيتو تحقيقات سياستگذاری و صلح جهانی "تدا" - ژاپن

موقعيت​های شغلی

۱۳۵۷ تا کنون: وکيل دادگستری – ايران

۱۳۵۴ تا کنون: روزنامه نگار مستقل - ايران

۱۳۴۸ تا ۱۳۵۶: کارشناس قانون کار، وزارت کار و تامين اجتماعی – ايران

عضويت در انجمن​های فرهنگی و صنفی

۱۳۵۴ عضو سنديکای نويسندگان و خبرنگاران مطبوعات ايران

۱۳۵۷ تا کنون: عضو کانون وکلای دادگستری ايران
در سال ۱۳۷۸ مهرانگيز کار نامزد هيات مديره کانون وکلای ايران شد، اما نهادهای امنيتی جمهوری اسلامی ايران نامزدی او را به بهانه اينکه وی فاقد صلاحيت است باطل کردند

۱۳۷۹: عضو افتخاری انجمن قلم ايالات متحده امريکا و کانادا
انتخاب او هنگامی که در زندان بود صورت گرفت

۱۳۷۷ تا ۱۳۷۸: عضو هيأت دبيران کانون نويسندگان ايران

۱۳۷۸- ۱۳۸۰ تلاش​های او برای تاسيس يک سازمان مستقل تحقيقاتی و مطالعاتی درباره زنان بی​نتيجه ماند زيرا به وسيله وزارت ارشاد دولت اصلاحات صلاحيت او را رد کردند.

حضور در رسانه​ها

به دنبال محدوديت و ممنوعيت ذر تريبون​های داخلی، مهرانگيز کار به تريبون​های بين​المللی از طريق حضور در برنامه​های مختلف راديو تلويزيونی معتبر دسترسی داشته​است. از ميان رسانه​های مختلف، مهرانگيز کار در تلويزيون هلند (۲۰۰۱)، تلويزيون فنلاند (۲۰۰۱)، راديو آزادی (۲۰۰۱)، تلويزيون ايتاليا (۲۰۰۰)، و تلويزيون سرويس جهانی بی بی سی (۱۹۹۶) حضور داشته​است. روزنامه​های ايرانی و بين​المللی مختلفی با مهرانگيز کار مصاحبه کرده​اند از جمله واشنگتن پست (۱۵ فوريه ۲۰۰۲) و شيکاگو تريبون (دسامبر ۲۰۰۱). درفيلم​های مستند مختلفی با او مصاحبه شده​است از جمله "سفر ايرانی" به کارگردانی ميسون پاچاچی و فيلم بانوی ارديبهشت ساخته رخشان بنی اعتماد.