در نشست " ایران پس از انتخابات" بررسی شد:

فرصت رئيس جمهور احمدی نژاد کوتاه است

اين گزارش پيش از اين در یازدهم آذر ماه 1384 در واشنگتن پريزم منتشر شده است.

محمد تهوری

" ایران پس از انتخابات" موضوع نشستی بود که دقایقی پس از غروب آفتاب روز 29 نوامبر(8 آذر) با حضور کریم سجادپور، محسن سازگارا و مهرانگیز کار در کندی اسکول دانشگاه هاروارد در شهر کمبریج در بوستون برگزار شد.

آینده ایران و ابهام هایی که پس از برگزاری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بوجود آمده همچنان سوالات فراوانی در اذهان تحلیل گران داخلی و خارجی قرار داده است که به نظر می رسد برای یافتن پاسخ های آن تحلیل گران مجبور به برگزاری نشست های متعدد و بررسی ابعاد پیچیده این انتخابات و وضعیتی که پیش روی دولت و ملت ایران قرار داده باشند.

چهار ماه پیش نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با رقابت 7 نامزد از جناح ها و جریان های سیاسی – حکومتی برگزار شد که در عین ناباوری ناظران نامزد يکی از محافظه کارترين گروه های اسلامگرا به پیروزی رسید. انتخاب آقای احمدی نژاد از آن جهت شگفتی آفرید که اولاً ايشان تا روز قبل از انتخابات در تمامی نظرسنجی ها در رتبه پنجم یا ششم قرار داشت دوماً وی چهره یی ناشناخته بود وهمچنين هیچ کدام از جناح های سیاسی، بخصوص در ابتدای دوره انتخابات از وی حمایت نکرده بودند و نتيجتاً شائبه تقلب و جابجایی آراء در انتخابات مهمترین موضوعی بود که روزهای پس از انتخابات ذهن تحلیلگران را به خود مشغول کرده بود .

کریم سجاد پور اولین سخنران اين نشست بود که با مورد توجه قرار دادن توسعه اقتصادی بعنوان الویت اول مردم ایران گفت: "روزهای پس از انتخابات در ایران در حالی سپری می شود که کمتر کسی از دمکراسی صحبت می کند آنها بر این باورند که حق تعیین سرنوشت را در اختیار ندارند لذا قادر به تغییر سرنوشت نیستند."

وی که فارغ التحصیل رشته روابط بین الملل است و سالها مسائل سیاسی ایران را تعقیب می کند معتقد است : "توسعه اقتصادی جایگزین توسعه سیاسی در اذهان مردم ایران شده است و آنها خواهان بهبود اوضاع اقتصادی شان بعد از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد هستند."

به اعتقاد آقای سجاد پورانتخابات نشان داد که در تحلیل ها دیگر نمی توان نقش بسیج و سپاه را نادیده گرفت چراکه آنها نقش موثرتری را در صحنه سياسی کشور بازی می کنند.

یک نکته به نظرآقای سجاد پور قابل توجه است و آن اینکه بر خلاف کشوری مثل ترکیه که حکومت تلاش کرد دین را از سیاست جدا کند، در ایران مردم خواهان جدایی دین از سیاست هستند، یعنی تلاش برای جدایی دین از سیاست این بار از پایین به بالا است.

آقای سجادپور در پاسخ به این پرسش که آیا آقای احمدی نژاد موفق به تحقق برنامه هایش خواهد شد یا خیر؟ به ذکر این جمله بسنده کرد که اساساً نباید منتظر تحقق برنامه های آقای احمدی نژاد باشیم چرا که شعارهای انتخاباتی و اهداف آرزومندانه او در زمانی که مشکلاتی اساسی گريبانگير ملت می باشد، تحقق بخشيدن به برنامه هایش را با مشکلات بسياری روبرو خواهد کرد.

بحران های پیش روی احمدی نژاد

محسن سازگارا از چهرهای فعال سیاسی ایران که مدتی است درآمریکا به فعالیت های پژوهشی مشغول است تصویر ایران پس از انتخابات را با محور قراردادن دو چالش عمده پیش روی دولت رئيس جمهوراحمدی نژاد، بحرانی توصیف کرد.

سازگارا گفت : آقای احمدی نژاد با دو مشکل عمده " سیاست خارجی"و" اقتصاد" روبرواست بطوریکه از یکسو قادر به حل بحران هسته ایی که این روزها در جامعه بین الملل به جد دنبال می شود نیست و از سوی دیگر فرار سرمایه ها، سقوط ناگهانی ارزش سهام بورس و دشواری های مشابه بحرانی است که ظرف شش ماه رئیس جمهور را با مشکل جدی روبرو خواهد کرد.

به گفته سازگارا، آقای احمدی نژاد نه تنها در تامین نظر معلمان، کارگران و دانشجویان با مشکل روبرو است بلکه رای منفی مجلس به سومین وزیر پیشنهادی او برای تصدی وزارت نفت نشان داد دولت در تعامل با مجلس که اکثریت آن را محافظه کاران تشکیل می دهند، با مشکل جدی دست به گریبان است.

این فعال سیاسی تغییر و تحولات پس از انقلاب را به چهار دسته تقسیم کرد و گفت: جنگ ، ترور و رفورم شاخصه سه جمهوری اول و اسلامی نبودن شاخصه جمهوری چهارم است.

به گفته محسن سازگارا چنانچه انتخاباتی آزاد و دمکراتیک امروز در ایران برگزار و مردم خواهان شرکت درآن باشند، سکولارها برنده انتخابات خواهند بود و قطعاً نفر بعدی که در ایران قدرت را در دست می گیرد باید چهره جدید داشته باشد.

وی آنگاه در پاسخ به پرسشی اظهار داشت :" تحریم های اقتصادی خط قرمز رژیم است و چنانچه جامعه بین الملل تحریم های اقتصادی را به دمکراسی و حقوق بشر پیوند بزند ما شاهد تن دادن حاکمیت به دمکراسی و حقوق بشر خواهیم بود."

دانشجویی دلایل پیروزی آقای احمدی نژاد بررقيب او، آقای هاشمی رفسنجانی، در دور دوم انتخابات را جویا شد و سازگارا پاسخ داد: "رقیب احمدی نژاد در جامعه ایران به عنوان مظهر ضعف اقتصادی کشورو ضعف نظارت بر خزانه مالی ملت شناخته می شد و وی توانست با طرح شعارهایی همچون " قطع دست دزدان و..." از این فرصت به نفع خود استفاده کند.

این فعال سیاسی در خاتمه طرح موضوع عدم کفایت رئیس جمهور را هوشمندانه توصیف و آن را مفید ارزیابی کرد.

مطابق قانون اساسی چنانچه دو سوم نمایندگان مجلس رای به عدم کفایت رئیس جمهور دهند وی با حکم رهبری از سمت خود عزل می شود و ظرف دو ماه باید انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.
حقوق زنان و نویسندگان در معرض خطر است

مهرانگیز کار، حقوقدان و از فعالان حقوق بشر نیز در این نشست گفت : "حقوق زنان، نویسندگان و NGO ها در معرض خطر است."

وی در توضیح این مطلب با اشاره به گشایش یک جامعه مدنی ضعیف در دولت خاتمی گفت : "دولت آقای خاتمی اگر درتحقق وعده هایش شکست خورد ولی توانست فضای بحثی ایجاد کند که پیش از آن بسته بود. این مهم از طریق مطبوعات و دانشجویان اصلاح طلب میسر شد."

خانم کار اضافه کرد: " وزرای کشور و ارشاد بی آنکه مجلس قانون جدیدی وضع کرده باشند در حوزه عمل با حمایت از مطبوعاتی که از طرف دستگاه قضایی با فشار روبرو بودند و با صدور مجوز فعالیت برای NGO های مستقل که تا پیش از این امکان ثبت آنها و فعالیت شان وجود نداشت، این فضا را ایجاد کردند."

به گفته خانم کار زنان و جوانان در پرتو این فضا توانستند حرکتی انجام دهند و همچنين ناشران و فیلم سازان از یک آزادی نسبی برخوردار شدند و این تنها با حمایت مجریان میسر شد ولی در دولت آقای احمدی نژاد این وزارتخانه ها به افرادی سپرده شده اند که به مخالفت با جامعه مدنی و آزادی شهرت دارند. بنابراین در حوزه اجتماعی نگرانی زیادی برای برخورد با دستاوردهای هشت ساله اصلاحات یعنی برخورد با NGO ها ، زنان ، جوانان و هنرمندان وجود دارد.

این فعال حقوق بشر با تصریح اینکه نظام جمهوری اسلامی دمکراتیک نیست تلاش های 8 سال گذشته اصلاح طلبان برای دمکراتیزه کردن رژیم را نافرجام خواند.

خانم کار درپاسخ به این پرسش که رفورمیست ها امکان فعالیت مجدد می یابند خاطر نشان کرد:" رفورمیست ها در ایران سخت برای فعالیت دوباره کار می کنند ولی مشکل آنها این است که به قانون اساسی معتقدند و می خواهند در چارچوب آن فعالیت کنند لذا ره به جایی نمی برند چون این قانون ظرفیت لازم را دارا نیست."

اگر چه این نشست با مشارکت فعال دانشجویان و دیگر شرکت کنندگان در مدت زمان کوتاه توانست به بررسی گوشه هایی از تغییر و تحولات ایران پس از انتخابات بپردازد ولی پرسش های مربوط به تحولات ایران بعد از انتخابات، شرکت کنندگان را بر آن داشت تا برخی از آنها را پس از پایان جلسه بصورت انفرادی با سخنرانان در میان بگذارند.

تغییر و برکناری جمع کثیری از مدیران، افزایش اختیارات مجمع تشخیص مصلحت نظام ، گسترش ترویج خرافه در کشور، اقتصاد متزلزل، تقلب در انتخابات ، اختلاف نظر برخی روحانیون با ولی فقیه، احتمال حمله نظامی امریکا به تاسیسات هسته ایی از جمله موضوعاتی بودند که در حاشیه جلسه مطرح شد.

---

محمد تهوری، مدت 7 سال است که در حرفه خبرنگاری مشغول به کار است. سابقه آقای تهوری شامل کار در روزنامه ايران و در بخش های پارلمانی، سياسی و اجتماعی می باشد.