کمیته های حقیقت یاب و يک پيشنهاد به وبلاگ نويسان به مناسبت سالروز جهانی حقوق بشردرکشورهایی نظیرایران که نظارت نهادهای مردمی بررفتار نیروهای امنیتی و قضایی ممکن نیست، نقض حقوق بشر بسیار قربانی می دهد. نظربه اینکه زیرسلطه ی ترس و ارعاب، قربانیان خشونت و افراد خانواده ی آنها گاهی تا سالها سکوت می کنند ولب به شکایت نمی گشایند، تشکیل کمیته های حقیقت یاب که درکشورهای امریکای لاتین، آفريقای جنوبی و برخی ديگر از کشورها کارنامه ی درخشانی دارد توصیه می شود. این کمیته ها تا سالهای 1950 درکشورهای امریکای لاتین که زیرسلطه ی رژیم های نظامی بودند، توانست با جلب اعتماد قربانیان و خویشاوندان آنها اسناد نقض حقوق بشررا جمع آوری و سپس این اسناد را با هدف پیشگیری از تکرار اقدامات ضد حقوق بشری مورد استفاده قرار دهد. کمیته های حقیقت یاب در برخی کشورها منشأ تحولاتی شد و به یک تجربه ی تاریخی مبدل شد که می تواند الگوی مناسبی برای اصلاح وضعیت حقوق بشر درایران دراختیار بگذارد.

درسالروزجهانی حقوق بشر پیشنهاد می شود فعالان و نهادهای حقوق بشر بحث تاریخی کمیته های حقیقت یاب را گسترش داده و برای زمینه سازی این کمیته ها در ایران فعال بشوند. خوشبختانه آقای سيف زاده عضو کانون مدافعان حقوق بشر ايران امروز به انگيزه سقوط هواپيمای c-130 و جان باختن جمعی از روزنامه نگاران و گزارشگران ايرانی باب اين بحث کليدی را گشوده است.

کمیته های حقیقت یاب هدف های انتقام جویانه را دنبال نمی کنند، اما گزارشگر سهل انگاری های دولتی و موارد نقض حقوق بشر می شوند. کمیته ها معمولا توسط سازمان های بین المللی حقوق بشر و دولتها حمایت شده و بدون ادعای براندازی رژیم حاکم با استفاده از شکاف های درون حکومتی و تضادهای موجود بین مردم و حکومت به فعالیت می پردازند.

یکی از مهمترین وظایف کمیته های حقیقت یاب این است که به قربانیان و افراد خانواده ی آنها فرصت می دهد تا شواهد و مدارک نقض حقوق بشر را در حضور کارکنان کمیته ها و درجلسات رسمی ارائه دهند.

این کمیته ها طراحی شده است تا دستیابی به عدالت بدون تأکید بر مجازات های سخت نسبت به مرتکبین میسر بشود. کمیته ها در جوامعی می توانند نقش های مهم ایفا کنند که این جوامع درمرحله ی انتقالی و گذار قرار گرفته اند و هنوز کسانی که با استفاده از مقام های دولتی ( سیاسی ، امنیتی و قضایی ) نقض حقوق بشر کرده اند در حکومت حضور دارند وهمچنان بر اهرم های قدرت سوارند. در این جوامع البته محاکمه ی این افراد امری محال است لذا کمیته ها جایگزین مهم و فعالی می شوند که حکومت وقت آنها را برپایه ی حمایت نهادهای جهانی حقوق بشر تحمل می کند به خصوص که آنها داعیه ی تغییر رژیم را ندارند.

دسترسی به قربانیان به قصد مستند ساختن پرونده ها برای تدوین یک برنامه ی وسيع اصلاحی و انتشار یک گزارش عمومی به گونه ای که ضرورت رفورم و تغيير شيوه های مديريت را ایجاب کند عمدتا وظیفه ی ابتدایی کمیته های حقیقت یاب است. در یک کلام کمیته های حقیقت یاب به قربانیان حقوق بشر فرصت می دهند تا صدای خود را درسطح جهان انعکاس دهند. این کمیته ها در برخی کشورها نقش مهمی درجهت ایجاد رژیم های دموکراتیک بازی کرده اند. کمیته ها بی آنکه مرتکبین را به خاطر آنچه درگذشته انجام داده اند لزوماً به مجازات برسانند، توانستند ازتکرار نقض حقوق بشر جلوگیری کنند و موفق شدند با جلب حمايت های داخلی و خارجی برای انعکاس صدای قربانيان امنیت لازم را فراهم سازند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نقش هایی که کمیته های حقیقت یاب درکشور شیلی ایفا کرده اند به بخش انگلیسی همین وبلاگ نگاه کنید.

پيشنهاد می شود وبلاگ نويسان طرفدار حقوق بشر با استفاده از اطلاعات تاريخی که در منابع مختلف قابل دستيابی است، و به خصوص با استفاده از منابعی که در اين سايت قابل دسترسی است، در وبلاگ هايشان در مورد نقش کميته های حقيقت ياب در کشورهای آرژانتين، بوليوی، چاد، شيلی، اکوادور، السالوادور، آلمان، چين، غنا، گواتمالا، هائيتی، مالاوی، نپال، نيجريه، پاناما، پرو، فيليپين، صربستان و مونته نگرو، سيرالئون، آفريقای جنوبی، کره جنوبی، سريلانکا، اوگاندا، اروگوئه و زيمبابوه بنويسند. برای اين منظور هر يک از وبلاگ نويسان می توانند با هماهنگی با ساير وبلاگ نويسان، يکی از کشورهای ذکر شده را انتخاب کنند و با استفاده از تريبون موثری که در اختيار دارند بر آگاهی مردم ايران نسبت به نقش کميته های حقيقت ياب در اين کشورها و ضرورت ايحاد آنها در ايران بيفزايند.

وبلاگ نويسانی که در اين زمينه مطلبی می نويسند می توانند لينک مطلبشان را برای سايت ما بفرستند تا به اسم خودشان و با ذکر آدرس وبلاگشان در اين سايت منتشر شود تا با جمع آوری مجموعه مطلب هايی که در اين زمينه نوشته می شود، منبع جامعی به زبان فارسی در اين خصوص تهيه شود.