جایزه‌ی زنی با صدای متفاوت – قسمت اول: لبخند دوباره

شهر "جنوا" Genova در شمال ایتالیا انتظارم را می‌کشد. قرار است در مراسم ۸ مارس ۲۰۰۶ (روز جهانی زن) در این شهر شرکت کنم. برگزاری برنامه به عهده‌ی یک سازمان مستقل مدنی است. این سازمان هر دو سال یکبار چند زن را انتخاب می‌کند. آن‌ها را روی صحنه می‌نشاند. در خضور تمام مقامات شهر، کاردینال(نماینده‌ی پاپ)، و نمایندگان جامعه‌ی مدنی "جنوا" و مدیران دولتی و ایالتی به شرح زندگی و بازتاب زحمات آن‌ها می‌پردازد. در پایان به هر یک مدال برنزی می‌دهد که سال‌هاست به زنانی با صدای متفاوت اهدا می‌شود. منظور از اصطلاح ایتالیایی "صدای متفاوت" همواره این نیست که زن برگزیده در نبرد سیاسی با دولت متبوع متمایز و شاخص شده باشد. حتا "زنی با صدای متفاوت" این معنا را متبادر به ذهن نمی‌کند که آن زن حتماً بر خلاف جهت آب شنا کرده است. "زنی با صدای متفاوت" یک تعریف ساده و غیر سیاسی دارد. او زنی است که توانسته است شکل سرنوشت خود را متفاوت رقم بزند و برای کسب دست آوردی علمی، اجتماعی، هنری، حقوقی یا سیاسی به نفع زنان سرسختانه تلاش کرده است.

در کنار من یک زن پاکستانی نشسته بود که با زحمات خود برای پیشگیری از اسیدپاشی به زنان خستگی ناپذیر کار کرده و در یک انجمن مستقل به جلب حمایت برای مقابله با این معضل احتماعی پاکستان می‌پرداخت. زن برگزیده‌ی پاکستانی موضوع را همه جانبه می‌نگریست. او از انواع کارشناسان داخلی و خارجی کمک می‌گرفت تا این پدیده ظالمانه را که در پاکستان تبدیل شده است به یک رویداد متعارف و روزمره، کنترل کند. او می‌گفت یکی از شیوه‌های انتقامجویانه مردان نسبت به زنان اسید پاشی است. این مردان در نهایت بی‌رحمی آن بخشی از اندام‌های زن را با اسید متلاشی می‌کنند که می‌تواند در زندگی جنسی زن و کامیابی‌های جنسی او تأثیر گذار باشد. اسید پاشی چنان حساب شده انجام می‌شود که آن زن تمام شانس‌های آینده را برای جلب توجه مرد دلخواه از دست می‌دهد. معمولاً صورت و گردن زن، پستان‌های زن و یا شکم زن هدف قرار می‌گیرد. مردی که از زن خشمگین است و محبت زن را از کف داده است، جنسیت زن را با اسید متلاشی می‌کند تا مرد دیگری پا به زندگی عاشقانه‌اش نگذارد.

زن برگزیده‌ی پاکستانی که امسال در شهر "جنوا" ایتالیا جایزه "زنی با صدای متفاوت" را دریافت کرد، زنی است که در دو حوزه سال‌هاست فعال شده است. در یک حوزه به آموزش عمومی برای شناخت ریشه‌های پدیده پرداخته و زشتی این رفتار غیر انسانی را از طرق مختلف گزارش داده است. او همزمان امکاناتی فراهم ساخته تا با جذب کمک‌های مردمی فرصت‌هایی برای ترمیم پوست، درمان و بازگرداندن زن صدمه دیده به حرفه و فعالیت‌های اجتماعی در اختیار بگذارد. او همکاری داوطلبانه و رادیگان یک گروه جراح پلاستیک ایتالیایی را جلب کرده و آن‌ها در موارد لازم به پاکستان می‌روند و زنان آسیب دیده را فوراً زیر پوشش درمانی قرار می‌دهند. در مراحل نهایی، این زنان به ایتالیا اعزام شده و ترمیم اندام‌های متلاشی شده توسط جراحان پلاستیک ایتالیایی رایگان انجام می‌شود.

نام زن پاکستانی که انجمن را بر پا داشته "مسرت مصباح" است و نام انجمن "لبخند دوباره" است.

مطالب مرتبط:
جایزه‌ی زنی با صدای متفاوت – قسمت دوم: ترمیم جاذبه‌های زنانه
جایزه‌ی زنی با صدای متفاوت – قسمت سوم: سیلوانا بورانی Silviana Borani
جایزه‌ی زنی با صدای متفاوت – قسمت چهارم: مهرانگیز کار

جایزه‌ی زنی با صدای متفاوت