انتخابات ایران و مطبوعات آمریکا

بر پایه گزارش روز یک شنبه روزنامه بوستون گلوب، پرزیدنت محمود احمدی نژاد که با حملات به غرب توانسته است پایگاههای مردمی به دست آورد، علی رغم بحرانهای مالی که ایرانیان در دوران وی گرفتار آن شده اند، نامزدهایی که تفکر او را نمایندگی می کنند در انتخابات مجلس هشتم پیروز شده اند.
گزارش حاکی است اصلاح طلبان که مخالف رئیس جمهور هستند، شانس اندکی در این انتخابات دارند. صدها تن از آنها، از جمله اعضاء شاخص اصلاح طلب، ابتدا از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدند، یعنی از سوی شورایی که تنها معیارش برای تأیید صلاحیت وفاداری کاندیدا به نظام اسلامی است.
علی رغم این شیوه از حذف اصلاح طلبان، ارزیابی می شود که چهل کرسی از پنجاه کرسی که اکنون در اختیار اصلاح طلبان است همچنان در اختیار آنها باقی بماند و در جای یک اقلیت در مجلس هشتم حضور داشته باشند. وزیر کشور ایران گفته است 71 کرسی از 290 کرسی پارلمان به محافظه کاران تعلق خواهد گرفت و 29 درصد به گروههای دیگر. او افزوده است 60 درصد از 43 میلیون ایرانیان واجد شرایط در انتخابات شرکت کرده اند که علامتی است از پیروزی شکوهمند حکومت روحانیون و اینکه منافع ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی با این حضور وسیع به خطر افتاده است.
برپایه این گزارش، از 158 کرسی نمایندگی که تاکنون شمارش شده، تندروهای موافق احمدی نژاد 57 کرسی را برده اند، حال آنکه کاندیداهایی که زیر عنوان محافظه کاران میانه رو نامیده می شوند و احمدی نژاد را نقد می کنند 40 کرسی را برده اند.
اصلاح طلبان تا کنون 24 کرسی را به دست آورده اند. 37 کرسی دیگر را کاندیداهای مستقل برده اند یعنی کسانی که ناگهان وارد صحنه سیاست ایران شده و تا پیش از این ناشناخته بوده اند. مسابقه برای بیش از 30 کرسی در آپریل انجام می شود.
رهبران اصلاح طلب، بر خلاف داده های آمار رسمی، گفته اند جنبش اصلاحات 34 کرسی را تاکنون برده است. آنها در توجیه و توضیح این ادعا می گویند، جمعی از اصلاح طلبان به عنوان کاندیداهای مستقل در عرصه انتخابات حاضر شده و برنده شده اند.
بوستون گلوب می افزاید که نتایج نهایی فردا انتشار می یابد و بر پایه اظهار نظر ناظرن در ایران، تغییرات در اعداد کنونی بیش از 2 تا 3 درصد نخواهد بود. در حال حاضر مدیریت صحنۀ بازی سیاسی ایران دارد شکل عوض می کند و دو اردوی محافظه کار – که یکی احمدی نژاد را حمایت می کند و دیگری او را به خاطر نرخ بالای تورم و بیکاری سرزنش می کند منازعات سیاسی آینده را سامان می دهند. تحلیل گران می گویند، حامیان احمدی نژاد کرسیهای بیشتری به دست آورده اند که همین نشان دهنده محبوبیت او در استانهای مختلف ایران است و همچنین نشان دهنده حمایت مردم از شعار او در ضدیت با غرب بر محور برنامه هسته ای است.
یکی از محافظه کاران مخالف رئیس جمهور، علی لاریجانی، مسئول سابق مزاکرات هسته ای، با بیش از 75 درصد رای به نمایندگی مجلس هشتم انتخاب شده است. در هر حال، به نظر نمی رسد که یک ائتلاف با ثبات و متعادل دو گرایش محافظه کاران را در مجلس هشتم به هم نزدیک کند و برای احمدی نژاد و طرفداران تندروی او فراغ خاطری به وجود آورد.
تحلیلگران می گویند، بعد از شکل گیری مجلس هشتم، فشار بر احمدی نژاد متراکم و فزاینده خواهد شد اگر وضعیت اقتصادی از این که هست بدتر بشود. استراتژی رئیس جمهور برای استفاده از پول نفت در پروژه های ساختمانی با این هدف که سرپوش بگذارد بر کاستی های اقتصادی منجر شده است به یک جهش ناگهانی در نرخ تورم که به حدود 18 درصد رسیده است.
یک تحلیل گر اصلاح طلب، رضا کاویانی، گفته است حتی ورود 5 یا 6 اصلاح طلب به مجلس هشتم می تواند به اندازه کافی فضای مجلس را تغییر دهد و برای باز شدن جامعه مؤثر واقع بشود. به گزارش روزنامه بوستون گلوب، در میان هدفهای جنبش اصلاحات می توان از محدود کردن قدرت روحانیون حاکم و توسعه روابط با غرب نام برد. محافظه کاران ایران حامیان نیرومند حکومت روحانیون هستند، تشویق می کنند محدودیتهای اجتماعی و کنترل آن را و همچنین دوری از آمریکا را در همه سطوح با خشونت بارترین شیوه ها.
ولی در دو سال گذشته، تغییراتی در مواضع محافظه کاران هم پدید آمده است. برخی از منتقدان محافظه کار احمدی نژاد می گویند، سیاست های او پیاپی بالا و پایین می رود، او مصوبات مجالسی را که محافظه کاران در آن اکثریت را داشته اند نادیده می گیرد و در امور بسیار مهم بدون استفاده از مشاوره با کارشناسان تصمیم گیری می کند.
منتقدان محافظه کار احمدی نژاد همچنین می گویند شعارهای خشونت بار او – مانند محو اسراییل از صحنه جغرافیای جهان زیانبار بوده و نیازی نبوده تا به این اندازه دشمنی غرب برانگیخته بشود. آنها احمدی نژاد را سرزنش می کنند برای اینکه به گونه ای عمل کرده که کمک رسان شده به سازمان ملل متحد تا تحریمهای اقتصادی علیه ایران را برنامه ریزی کند. بدین ترتیب رسانه های غربی ضمن انتشار گزارشهای پیروزی تندروهای طرفدار احمدی نژاد در انتخابات مجلس هشتم به تنشهایی نیز توجه می دهند که در راه است و کارچرخان آن دو گرایش اصولگرا در مجلس هشتم خواهد بود.