پیشنهاد

با عرض سلام و خسته نباشید
بنده یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد برق دانشگاه تهران هستم، از ابتدا تا کنون اخبار جنبش را به طور جدی پیگیری کرده¬ام و در همه تظاهرات¬ها هم شرکت کرده ام. غرض از این ایمیل کمی اطلاع رسانی و بعد هم یک پیشنهاد است.
بنده متولد شهرستان نجف آباد هستم(یک شهرستان 200 هزار نفری). می خواستم کمی شرایط را در این شهرستان توضیح دهم(قاعدتا وضعیت در دیگر جاها تا حد زیادی به همین شکل است)واقعیت این است که در این جا عده زیادی از مردم در انتخابات به آقای احمدی نژاد رای داده اند و آن طور که از تعداد زیادی از آن ها پرسیده ام انگیزه اصلی شان به اصطلاح افشاگری احمدی نژاد در مورد دزدی های هاشمی و دار و دسته او بوده است. این تاکتیک احمدی نژاد به واقع در این جا موثر افتاد و باعث شد تا مردم سوار موجی از هیجان شوند و به وی رای دهند. البته به این دلیل قابل سرزنش هم نیستند، چون محیط اینجا از نظر اطلاعاتی واقعا بسته است و مردم تحت سانسور شدید زندگی می کنند. با کنکاش طرز فکر مردم این جا آدم متوجه می شود که عده بسیار کمی از افرادی که به احمدی نژاد رای داده اند پایبند به حکومت هستند و بیش از 90 درصد آن ها هیچ دل بستگی به حکومت جمهوری اسلامی ندارند. توجیهی که رحیم مشایی با وجود عقل ناقصش کرد به نظرم جالب بود که گفته بود از 24 میلیون رای احمدی نژاد(به قول خودشان) تنها 4 میلیون در حمایت از حکومت بوده و بقیه این رای ها به مخالفت با حکومت داده شده اند. در واقع مردم تصور کردند که با رای دادن به احمدی نژاد خیلی بیشتر با دار و دسته دزدها مخالفت کرده اند تا با رای دادن به موسوی. ولی پس از وقایعی که پس از انتخابات رخ داده و ایستادگی موسوی و کروبی را در برابر خامنه ای دیده اند اکثرشان پشیمان شده اند و با تعدادی که صحبت می کردم حتی از رای خود شرمنده هم بودند. مردم این جا با توجه به سانسور اطلاعاتی و وجود مشکلات متعدد زندگی وقایع را بیشتر از جنبه احساسی تفسیر می کنند. فکر می کنم اگر همین امروز رای گیری دوباره می شد احمدی نژاد 5 میلیون رای هم نمی آورد. مردم اینجا به خصوص جوان ها تا حد زیادی از اتفاقاتی که افتاده باخبرند. . البته بعضی هم هستند که چندان با خبر نیستند چه اتفاقاتی افتاده ولی در مورد جوان ها تقریبا همه در جریان اتفاقات هستند و خیلی مایلند تا خود در تظاهرات جنبش شرکت کنند ولی موقعیت جغرافیایی شان به آن ها اجازه نمی دهد. من فکر می کنم شرایط در اینجا هم برای پیوستن به جنبش تا حد زیادی مهیاست. مردم به خصوص جوان ها بعد از انتخابات به کلی از رژیم بریده اند. فکر نمی کنم حتما باید یارانه ها قطع شوند و تورم سر به فلک بکشد تا مردم اینجا به اعتراضات شهرهای بزرگ بپیوندند. جوان ترها خیلی انگیزه دارند. تنها مشکل این است که کسی یا نیرویی قادر به سازمان دهی اعتراضات نیست من مطمئنم اگر این ها هم وارد معرکه شوند هیچ نیرویی نمی تواند جلویشان را بگیرد چون رادیکال تر و افراطی تر و احساسی تر هستند و از احساس حقارت ناشی از مشکلات مالی و بیکاری رنج می برند، بر خلاف تهران و شهرهای بزرگ که انگیزه روانی شرکت در جنبش بیشتر تحقیر ناشی از نداشتن آزادی های اجتماعی است و منتظر هم هستند تا موقعیتی این چنینی پیش بیاید تا مانند مردم شهرهای بزرگ به خیابان بریزند. پیشنهادی که می خواستم بدهم این است که راهی را برای این که شهرستان ها هم به جنبش بپیوندند ارائه کنیم. به قول آقای بشیریه تا زمانی که نارضایتی ها کانالیزه نشوند نخواهند توانست خود را نشان بدهند. پس باید بر روی سازمان دهی بیشتر تمرکز کرد. از شما خواهشمندم لیستی از مسیرهای راه پیمایی را برای تمامی چند صد شهرستان ایران فراهم کنید و منتشر کنید. این کار می تواند چند مزیت داشته باشد.
1- اگر باعث تشکیل راه پیمایی در این شهرستان ها ولو کوچک شود که خیلی مفید است، این کار باعث می شود تا همه تابوها همچون تهران شکسته شوند و مردم در این جاها هم اعتماد به نفس پیدا کنند و به طور ملموس و نه صرفا از روی شنیده ها وجود جنبش را باور کنند.اگر فقط هزار نفر هم تجمع کنند همه مردم شهرستان در جریان قرار می گیرند.
2- در صورتی که یک چنین لیستی تهیه شود و بر روی تعداد زیادی از سایت های خبری قرار گیرد و شبکه های تلویزیونی ماهواره ای هم همه روزه آن را نمایش دهند باعث خواهد شد تا پیام آن به حکومت برسد( به عبارتی باور کند که ممکن است بر روی مردم شهرستان ها تاثیر بگذارد) و در این صورت نخواهد توانست قوای امنیتی خود را صرفا روانه شهرهای بزرگ کند و بخشی از آن ها را به خود شهرستان ها اختصاص خواهد داد( بسیاری از بسیجی هایی که روز 16 آذر دیدم به نظر شهرستانی می آمدند)، با این کار توانایی سرکوب و کنترل مردم در مجموع کاهش می یابد.
3- با این کار محیط شهرستان ها هم تا حد زیادی بوی امنیتی می گیرد. اگر راه پیمایی شکل نگیرد، شعاری داده نشود و یا حتی مرم جمع هم نشوند، صرف امنیتی شدن از نظر روانی تاثیر مناسبی بر روی فضا می گذارد و به مردم می فهماند که حتی در ابعاد شهرستان ها هم خبرهایی هست. به ویژه امنیتی شدن در ایام محرم ماهیتی ضدمذهبی را از رژیم در اذهان تداعی می کند.
به علاوه این که انجام این کار اگر در عمل تاثیرگذار شود وزن رسانه های ایرانیان خارج از کشور را نسبت به سه رهبر اصلی جنبش افزایش داده و در صورت دستگیری ایشان احتمال خوابیدن جنبش کمتر خواهد شد. البته در صورتی که چنین کاری بخواهد انجام شود برای آن که تاثیر گذار باشد باید لااقل یک هفته قبل از تاسوعا و عاشورا انجام شود. به این دلیل که در شهرستان ها نحوه اطلاع رسانی بیشتر از طریق دهان به دهان و دوستان است و تعداد منابع اطلاعات اولیه(اینترنت-ماهواره) به نسبت کل جمعیت خیلی کم تر از شهرهای بزرگ است. درصد کمی از اینترنت استفاده می کنند و در بین این ها نیز درصد کمتری توانایی عبور از فیلتر اینترنتی را دارند. تعداد افرادی که ماهواره دارند هم خیلی کم است(البته با این مزیت که پارازیت ندارد). در مجموع اگر در تهران یک خبر ظرف یک یا دو روز به گوش همه می رسد در این جا با وجود کوچک تر بودن یک هفته ای طول می کشد. مشخص کردن موقعیت های تجمع فقط یکی دو روز قبل فایده چندانی ندارد. ساعت اصلی تجمع هم باید مشخص شده باشد.

از شما خواهشمندم این کار را انجام دهید. ما واقعا از این حکومت خسته شده ایم. تا جایی که توجه کرده ام رسانه های اطلاع رسانی که ایرانیان خارج از کشور در اختیار دارند در زمینه تئوریزه کردن جنبش و خبررسانی خیلی خوب عمل کرده اند ولی برای سازمان دهی اعتراضات به نظر من از تمام توانایی خود استفاده نکرده اند، در صورتی که حکومت از امکانات رسانه ای خود خیلی خوب استفاده می کند. همان طور که بیانیه شماره 1 موسوی باعث به حرکت در آورده شدن مردم تهران شد باید مردم شهرستان ها هم به حرکت درآورده شوند. عدم تعیین مسیر باعث عدم پیوستن مردم به جنبش می شود.
اگر از جنبه ریاضی هم به این قضیه نگاه کنیم چنین کاری اگر منجر به اجتماع مردم در فقط چند شهرستان هم شود اثر مثبت است و فکر نمی کنم هیچ اثر منفی داشته باشد. به علاوه این که این کار صرفا رسانه ای است و هزینه ناچیزی دارد. پس بهتر است انجام شود. انجام آن هم امروز بهتر از فرداست. ایام محرم خیلی فرصت بهتری نسبت به 16 آذر برای گسترش جغرافیایی جنبش است. تعداد کمی از شهرستان ها دانشگاه دارند ولی همه در محرم شرکت می کنند.
برای تهیه لیستی از چنین مسیرهایی می توان از اطلاعات ایرانیانی که در خارج از کشور در یک تجمع، همایش و ... گرد آمده اند استفاده کرد.
به عنوان شروع:
ساعت 9 صبح، روز تاسوعا و عاشورا
اصفهان: چهارباغ پایین-حد فاصل میدان امام حسین تا میدان انقلاب
نجف آباد: خیابان شریعتی
با تشکر و به امید پیروزی