قاهره-مصر قسمت آخر

خانم هفسا هلاوا Hafsa Halawa را که یک وکیل مدافع مصری است و در قاهره دفتر وکالت دارد در کافه سیلانترو Cilantro Cofe ملاقات می کنم . با او که دوستدار توریست هائی از قبیله ی من است عصر روز 10 اگوست 2011 پرسشهائی را در میان می گذارم . خیلی جوان است و می خواهد در سیاست پس از حسنی مبارک نقش آفرینی کند . می گوید :

· در حال حاضر همه می خواهند قدرت خود را نمایش بدهند و صدای خود را در فضای انقلابی به گوش ها برسانند . هریک از گروهها تحریر را در قاهره و جاهائی را در اسکندریه از 25 ژانویه تسخیر کرده اند . پیش از انقلاب فقط 3 اتحادیه کارگری داشتیم حالا تعدادشان به 92 رسیده است . برخی به صورت قانونی ثبت شده اند و برخی هنوز این مسیر را نپیموده اند ، ولی کار می کنند .
· پیش از انقلاب 14 تشکیلات حزبی- سیاسی داشتیم که به صورت قانونی به ثبت رسیده بودند و حالا تعدادشان به 40 رسیده است . تعداد 129 گروه سیاسی هم اعلام موجودیت کرده اند که ثبت قانونی شان مراحل قانونی را می گذراند . برخی به مراحل نهائی رسیده اند و برخی هنوز نرسیده اند .

· از هفسا هلاوا پیرامون نقش زنان مصری در بهره برداری از فضای انقلابی می پرسم . می گوید :

· پس از انقلاب "ائتلاف زنان عرب" Alliance For Arab Women شکل گرفت که جنبشی است برای تمام کشورهای عربی . ولی مرکز و اساس آن مصر است . یک وکیل مدافع زن که مصری است و نامش هدی Hodi است آن را رهبری می کند . او تا سال ها پیش از انقلاب فقط به کار حرفه ای وکالت مشغول بود و شهرت زیادی داشت . در میدان انقلابی تحریر بود که جمعیت زنان جوان را سازماندهی کرد . جمعیت زنان جوان برای پیشرفت حقوق زن فعال شده است و هدی می گوید حالا وقت این کارها ست . در حال حاضر 3 سازمان نیرومند زنان داریم که یکی همان است که شرح دادم و به نام اختصاری AAW شهرت دارد . دیگری "مرکز حقوق قانونی زنان مصری" است و سومی با نام اختصاری ECWR فعال است .

· می پرسم تشکل های تازه تاسیس چگونه از نظر مالی تامین می شوند . می گوید :

· در آغاز انقلاب در ماه فوریه 2011 تعداد زیادی تشکل سیاسی و حزب برای ثبت قانونی فشار آوردند . شورای عالی نظامی ، قانون مراحل ثبت سازمان های مستقل را از تصویب گذراند . برای طی مراحل به پول فراوان نیاز بود . داوطلبان شروع کردند به جمع آوری پول Fund Raising اما از طرفی مواجه شدند با مشکلات تازه ای که سر راهشان سبز شد . قانون در این باره ساکت است و مانع ایجاد نمی کند ، ولی پروپاگاندهای شورای نظامی بر ضد استفاده از US AID است و آن را مضر به حال منافع ملی و طی روند دموکراسی اعلام می کند . در نتیجه دستها از نظر مالی بسته است ، هرچند قانون مانع نیست .

· در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما ارتش در صدد کسب قدرت کامل است ، می گوید :

· نظر شخصی من غیر از این است . ارتش نمی خواهد در مصر به قدرت مطلقه تبدیل بشود . به عقیده من آنها همان طور که در زمان حسنی مبارک 25 در صد اقتصاد کشور را در اختیار و انحصار خود داشتند ، حالا هم دارند . در بخش کشاورزی کنترل اقتصاد دستشان است ، بخصوص در اداره مرغداری ها . در بخش خصوصی هم منافع بسیاری دارند . ژنرال های مصری فقط ژنرال هستند و سیاست نمی دانند . آنها اپوزیسیون نیستند . جمعی از مردم می گویند ارتش فاسد نیست و در سرکوب های حسنی مبارک دخالت نداشته ، اما همه مردم می گویند طنطاوی فاسد است . ولی حالا از او حمایت می کنند . خود را مجبود می دانند که به او احترام بگذارند و نمی توانند او را ساقط کنند . مردم خوب می دانند اگر برای حذف او در حال حاضر اصرار کنند ، کشور فرو می پاشد . مردم دنبال این قبیل ماجراجوئی ها نیستند و از درهم ریختگی خوش شان نمی آید . مردم شکلگیری نهادهای مدنی و سیاسی و سپس پارلمان را انتظار می کشند . نظامیان حزب ندارند و نمی خواهند داشته باشند . فعلا که این جور است . شاید اوضاع در آینده تغییر کند . نمی دانم .

· می پرسم قانون اساسی چگونه از تصویب مردم گذشته است . پاسخ می دهد :

· با رفراندوم 10 اصل از قانون اساسی تغییر کرد . 18 میلیون گفتند آری و 7 میلیون گفتند نه . قانون اساسی را پارلمان که پس از انجام انتخابات آزاد تشکیل می شود می نویسد .

· در پاسخ به این پرسش که در قانون اساسی پس از حسنی مبارک شریعت در جای قانونگزاری چه منزلتی دارد و اصلاح قوانین به نفع زنان تا چه اندازه ممکن است ، می گوید :

· به موجب اصل 2 قانون اساسی شریعه همچنان تنها منبع قانونگزاری است و برای زنان موجبات بهبود در وضعیت قانونی چندان میسسر نیست . ولی ما به دموکراسی و نهادهای مدنی امید بسته ایم . ابزار کار حق خواهی نهادهای مدنی است . ابتدا باید انتخابات پارلمان را به صورت دموکراتیک پیش ببریم . در حال حاضر همه در صحنه هستیم . احزاب اسلامی که برادری اسلامی و سلفی ها آنها را رهبری می کنند . ناسیونالیست ها ، ناصریست ها ، چپ های تند رو لیبرال ها و سوسیالیست ها ، چپ های میانه رو مثل گروههای Centerist . همه هستند و می توانند کار کنند . بقیه اش با مردم است که کدام را انتخاب کنند و البته نتیجه کار متناسب است با کارآئی این همه حزب و تشکل سیاسی که فعال شده اند .

· اگر اسلامی ها اکثریت بالا را به دست آورند چه می شود ؟

· باور کردنی نیست . در این صورت هم ناگزیر باید سمت و سوی اعتدال را پیش بگیرند . نمی توانند تندروی کنند . برادری اسلامی که این را قبول دارد . سلفی ها چاره ای جز پیروی از این اعتدال ندارند . در مصر تندروی از سوی احزاب اسلامی پذیرفته نمی شود . ماهیت اقتصادی آن هم مانعی است سر راه تندروی ها .

· ولی اگر احزاب اسلامی برنده انتخابات بشوند ، تازه چالش زنان وارد مسیر تازه ای می شود که تا پیروزی فاصله اش زیاد خواهد بود .

· با دموکراسی این چالش زود به ثمر می رسد . ریسک آن کمتر است . در همه حال زنان در این کشورها ناگزیر از چالش های خردمندانه هستند و آسان به مقصود نمی رسند ، حتی اگر اسلامی ها هم اکثریت را به دست نیاورند .

· متشکرم

 

Girls Who Flee From Home Are Not Criminals

The Iranian Woman Will Be Unveiled in 2025!

چرا معاون رئیس جمهور در امور زنان مانند فعال حقوق زن عمل می کند

ستایش فقر نکوهش عقل٬ این است برنامه سیاسی حاکمان ایران

آقای ظریف به دخترم تذکر داد که اگر بازگردی اعدام می شوی

احمد زیدآبادی به گناباد می رود، احمدی مقدم و رحیمی کجا؟

مناظره خیالی با فاطمه آلیا

خروج از دایره بسته بومی گرائی

روزی که فعال حقوق زن شدم

مادران ایرانی